KOKU

Kokular bay bayan herkesin özellikle dışarı çıkarken kullandıkları vazgeçilmez kozmetik ürünlerdir. Çeşitli bitki ve meyve kokularını ve esanslarını küçük bir şişede birleştiren bu parfüm kokuları kimileri eşsiz güzelliktedir. Kimyasal yöntemlerle esansları elde edilen çeşitli bitkiler şişelere konularak etkileyici aromalarını insanlarla buluşturuyorlar. Çeşitli kombinasyonlarla birden fazla kokuyu burunlarımızla algılayabiliyoruz.Bize hoş bir his veren bu ürünler sezona göre de farklı etki verecek şekilde seçilmektedir. Örneğin yaz ayları hafif, ferah ve tazeleyici kokular tercih edilirken ilkbaharda hoş kokulu yeni açan çiçek aromaları özellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Kışın ise insanlar karların, soğuk ve gri havanın büyüleyicili��ini veren egzotik kokulara yönelmekte.

Duruma Göre Uygun Kokuyu Seçmek

Tercih ettiğimiz koku günün önemine göre de değişebilir. Önemli bir akşam yemeğinde veya toplantıda kadın ve erkekler daha ağır ve etkileyici kokular kullanmak isteyebilirler. Güzel bir bahar sabahında yürüyüşe çıktığımızda ise burnumuzda taze ve hafif çiçek kokuları olsun isteyebiliriz. Genellikle 2-3 sprey ile elde edebildiğimiz bu şahane kokular yapım sürecine göre birkaç saat veya gün boyu üzerimizde kalıp hoş kokularını etrafa yayabilirler.

Kokuların Uygulama Türleri ve Öneriler

Kokuların kullanma türü de çeşitlere ayrılıyor. Küçük cam şişelerde sprey olarak kullanılabilen türler varken cilde sürülen roll-on tarzda bilyeli şişe içerisinde veya parmaklarınıza damla halinde sıkıp boynunuza ve bileklerinize uygulayabileceğiniz türleri bulunmakta. Bir diğer koku türü olan deodorantlar da bulunurken esans doğallığına sahip olmadığından ve atmosfere zararları olduğundan genellikle şişe tarzında deodorant kokular tercih ediliyor. Kokuları uygularken dikkat etmemiz gereken ise kokunun iyi alındığı bölgelere uygulamak. Boyun ve dekolte kısmı, kulak arkaları ve bilekler uygulanan kokuların kolay ve bol yayıldığı yerler. Roll-on tarzı kokuları ise koltuk altlarında kullanabilirsiniz. Günlük kullanım için ferahlatıcı ve insanları yormayacak, ağır gelmeyecek kokular seçmeliyiz. Bunun için lavanta ve şeftali esanslarını tercih edebiliriz. Bir dikkat etmemiz konu da kokuları yanlış uygulamaktır. Aşırı ve yoğun şekilde kullanmak beklediğimiz etkiyi vermeyip insanları uzaklaştırabilir. Kokular insanlar olarak doğal yaşamla bağımızı sembolize eden, çekici ve hoş hissettirici vazgeçilmez ürünlerdir.

Sonuç: 1 - 1 Arasında 1 Ürün